Az online terápia támogatói és ellenzői
Internetes kezelésekről már régóta szó van. Az online terápia kezdetben két csoportra osztotta a szakembereket: azokra, akik ezt a fajta segítséget ígéretesnek ítélték meg és akik erre a valós konzultáció utódjaként tekintettek. A viselkedést kutató pszichológusok, különösen a fiatalok és a kezdők, eufórikusak voltak. A mély, analitikus megközelítés támogatói pedig csak kényesen elmosolyodtak.
Az idő telt, a viták csendesedtek. Mostanra a kérdés az lett, hogy miként alkalmazkodjunk a modern lehetőségekhez, hogyan tegyük hatékonyabbá az online terápiát, nem „általában”, hanem mindenegyes ügyfélnek, aki egy adott élethelyzetben van. A humanista pszichológusok, akik inkább a kliensekkel való kapcsolatokra és a testorientált gyakorlatokra helyezik a hangsúlyt, mint a segítségnyújtás bizonyos webes módszereire, talán az egyetlen csoport, amelyiket ez a munkamód korlátozhat.
Azonban a Corvin Pszichológiai Terápiás Központ szakemberei kihasználják az online terápiában rejlő lehetőségeket. Az ember saját „énje” iránti érdeklődésnek már régóta különös figyelmet szenteltek. Talán ez az érdeklődés lett az alapja annak, hogy az önismeret pszichológus szakemberek körében is gyakran felmerült. Az egyén belső világa és öntudatossága nemcsak a filozófusok és a tudósok, hanem az írók és a művészek figyelmének középpontjában is áll. Az ember viselkedését ilyen vagy olyan módon, de mindig kapcsolatba hozzák az önképével.
Az önértékelés felépítésének és funkcióinak vizsgálata nemcsak elméleti, hanem gyakorlati érdek is az egyén élethelyzetének kialakításával kapcsolatban. Az ember már kialakult énjének értékelése annak a folyamatos összehasonlításnak az eredménye, amit az megfigyel magában és amit más emberekben lát. Az tény, hogy egy személy, aki már tud valamit magáról és megfigyel másokat, összehasonlítja magát velük, azt sejteti, hogy nem közömbös a saját személyes tulajdonságai és tettei iránt. Az önismeret pszichológus szerint fontos szerepet játszik a pszichológiai egészségben is.