Útmutató a nyugdíj előtakarékosságokhoz
Nemcsak a közbeszédben jelenik meg a téma, miszerint egyre többen készülnek arra, hogy nem fognak olyan nyugdíjat kapni, amiből azt az életszínvonalat tudnák tartani, amelyet szeretnének, hanem ezt bizonyos szinten az állam is elismeri. Ennek tulajdonítható, hogy a majdani állami járulékunkat állami támogatással egészíthetjük ki privát, piaci alapon működő előtakarékosságokkal. Minden nyugdíj előtakarékossági formának megvannak az előnyei.
Az önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP) Magyarországon az egyik legrégebbi nyugdíj előtakarékosság, amely az alkalmazottak állami nyugdíjának kiegészítésébe adókedvezménnyel bevonta az alkalmazó cégeket is. Ebben az esetben, előre összeállított portfóliókba fektethetjük a pénzünket, és általában 3-5 különböző választási lehetőségünk van.
Nagyobb részben magyar állampapírt, kisebb részben pedig nemzetközi eszközöket találunk. Jelen pillanatban több mint egymillió ilyen egyenleg létezik hazánkban, viszont az ezeken tárolt pénz összege nagyon alacsony, sokan csupán 2-3-4 ezer forintot fizetnek be havonta, amiből a nyugdíjig sem lesz horribilis összeg. A másik lehetőség a nyugdíj előtakarékossági számla (NYESZ), ami tulajdonképpen egy egyszerű értékpapír számla. Ennél csak rajtunk múlik, hogy milyen hozamokat érünk el vele. Egyrészt szabadságot nyújt, de ugyanakkor felelősséget is, mert ha nem foglalkozunk a számlával, a hozamunk egyszerűen nulla értékű lesz.
Inkább tapasztalt kereskedőknek, tőzsdézőknek ajánlott ez a lehetőség, akik örömmel foglalkoznak pénzzel mindennap. A legfrissebb támogatási forma a nyugdíjbiztosítás, amelynek esetében 20%-os adókedvezményt vehetünk igénybe. Ezt az alternatívát a 2014-es személyi jövedelemadó törvény szabályozta így. Nem véletlen, hogy az utóbbi 7 évben rengetegen választották a nyugdíjbiztosítás kínálta lehetőséget. Ezeken a számlákon jóval több pénz található, mint például az önkéntes nyugdíjpénztár esetében. Az előző két opciótól annyiban tér el, hogy ez egy megtakarítással kombinált életbiztosítás is.